REVA måste få ett slut
Det är glädjande – mitt i misären – att REVA, polisens program för random ID-kollar i tunnelbanan och liknande, äntligen börjar ifrågasättas. De som är engagerade i migrationspolitik har haft koll på det rätt länge och på twitter cirkulerar ständigt varningar om vart polisen för tillfälligt letar människor som uppehåller sig i landet utan papper.
Jag gillar polisen. Det är min grundhållning. Men det här är så sjukt fel på så många nivåer. För det första – och viktigaste – vi är plötsligt ett land som sätter i system att jaga de redan jagade och utlämnade, kan vi leva med det? För det andra, hur tror vi att människor som har flytt hit någonsin ska få ett förtroende för oss som rättsstat och samhälle om vi lägger en massa resurser på att jaga människor och skicka ut dem ur landet? Det är så sjukt kontraproduktivt.
Sätt dig in i frågan! Protestera på alla sätt du kan. HÄR är en bra artikel i Svenska Dagbladet. HÄR är en bra lista att skriva på. HÄR är info om en manifestation som Rädda Barnens Ungdomsförbund ordnar i Kungsträdgården nästa lördag. Kom om du har möjlighet!
Låt oss gemensamt berätta för de människor som behöver oss att vi inte är ett land som tolererar polisjakt på redan utsatta!